Wednesday, June 15, 2011

Käekoti-projektile punkt

   Igal naisel peab olema vähemalt üks kott, nii arvan mina. Hea kui neid oleks kaks või rohkemgi. Sellist piisavalt väikest kotikest, mis mahutaks rahakoti ja mõne meigiasja, mul on. Aga sellist natuke suuremat, mis vajadusel mahutaks ka fotoka ja paar muudki vidinat, mul polnud. Mingi aeg tagasi leidsin enda arvates väga hea ja ilusa koti kirbukalt 3 euri eest. Kott oli kunstnahast, musta värvi ja H&M toodang. Minu tütrekesele meeldis kahjuks mu kott nii väga, et ta muudki taris seda elamises ringi ja katsetas selle peal oma hambaid. Kott ei pidanud väntsutustele vastu ja hakkas " nahka " ajama. Nahk koorus väikeste tükkidena tasapisi maha ja ausalt öeldes oli mu kott rikutud ja kole. Ja jälle polnud mul head mahukat kotti.
   Istegijas aga pandi käima KÄEKOTI PROJEKT. Super! Liitusin ja hakkasin mustreid otsima. Tahtsin universaalset musta värvi ja heegeldatud käekotti. Tegumood oli mul juba ammu peas olemas, aga projekti käivitumisega sain lihtsalt kotiga varem alustatud kui muidu olin plaaninud. Ja siis ühel hetkel säraski JUST SEE ÕIGE muster mulle vastu ja lõng sai ka kohe ära ostetud. Miks ma eespool mainisin katki näritud kotist? Seepärast, et harutasin koti lahti, sain voodri koos magnetkinnistega, sangad ja õige suuruse :) Vooder on sisse õmmeldud käsitsi. Koti põhi on kahekordselt heegeldatud ja põhjatugevduseks lõikasin vanast lauakattest tüki. Põhajtugevdust saab vajadusel eemaldada. Koti muster on mõnusalt reljeefne ja mulle meeldib väga. Töö käigus muutus pisut koti lõplik väljanägemine. Proovisin esmakordselt vähivõttega heegeldada koti ülaserv üle. See sai sinine ja nii muudkui idee kasvas, kuni kott sai kodumaa-hingeline. Lill on ka heegeldatud sini-must-valgega ja väike valge pealake ülaservas on killuke puhast rõõmu ja rahulolu. Kotisuud saab paelast vajadusel ka koomale pingutada. Nüüd on vist enamvähem kogu info kotist kirja pandud. Lõng: Novita FlipFlop - 80% polüester, 20% akrüül. Kirjade järgi on osa lõnga valmistamiseks saadud materjalidest kasutatud plastikpudeleid - 300 g
Novita 7-Veljestä - sinine, must ja valge. Igat natuke, musta kulus ka kotipõhja tugevduseks
Heegelnõel: nr. 5 ja nr. 3
Idee: muster netist ja teostus omaloominguna, lillemuster Garnstudiost
Heegeldatud silmuste arv: 3353
Koti strateegilised mõõdud umbkaudselt -  p: 29 x k: 31 x l: 10 cm

ÕPETUS:

   Heegelda sobiva pikkusega kett ja alusta kotipõhja heegeldamist kinnissilmustega. Kotipõhja erinevaid õpetusi leiab hulganisti ka netist, aga toon siia ühe valiku. Koti põhi heegelda just nii lai, kui vajalikuks pead. Kui kotipõhi on valmis, heegelda järgmine rida ilma kasvatusteta ja tee kinnissilmused eelmise rea kinnissilmustesse nii, et heegelnõel ei läbi mõlemat lõnga, vaid ainult tagumist. Nüüd tuleb mustri heegeldamine.
 

   Vali endale sobiv ja meelepärane muster ja alusta heegeldamist. Koti osa heegelda nii pikalt, kui kõrget kotti soovid. Minu koti muster on selline
Kui oled vajaliku kõrguse saavutanud, minul ca 29 cm, heegelda viimane rida mustrist ilma ahelsilmusteta ja veel lisaks 2 rida kinnissilmuseid. Soovi korral vaheta lõnga värvust ja heegelda äär üle vähivõttega või pitsmustriga
VÄHIVÕTE / PISTE

Heegelda nüüd kotisangadele kinnitusaasad ( 2 tk ). Selleks heegelda kohe koti külge 7 kinnissilmust ja edasi-tagasi ridadena heegelda kokku 18 rida. Lõpetades jäta õmblemiseks ca 15 cm lõngasaba - ära õmble veel kinni, sest kotisangaks on ühendatud ring. Kuna minul oli valmis sang käepärast võtta, siis see mure oli lahendatud. Kui sinul sanga kohe võtta ei ole, tuleb see sul teha. Heegeldatud kotisang võiks olla vähmalt paar cm lai ja vajadusel võib tugevduseks ja väljavenimise vältimiseks alla õmmelda riide. Minu kotisangad on kunstnahast ja ca 1 cm laiad. Kui teed sangad ise, siis arvesta sanga laiust ja kinnitusaasade laiust. Vajadusel tee kinnitusaasad laiemad. Nüüd aseta sangad kinnitusaasadest läbi ja õmble kinnitusaasade lahtised otasd koti külge.

Kott on väliselt enamvähem valmis. Peida otsad. Soovi korral kaunista oma äranägemise järgi lilledega, pärlitega, lintidega jne. Mina tegin lihtsa kolmekihilise lille DROPSI ÕPETUSE järgi lõngast 7-Veljestä ja heegelnõel nr. 3. Valge pael on samuti vaid 390-st ahelsilmusest koosnev kett. Koti põhja tegin tugevduse järgmiselt: lõikasin kotipõhja suurusele vastava tüki lauakattest ( plastikust vanad lauakatted, mis muidu kriimused ja koledad, sobivad nüüd siia ideaalselt ). Heegeldasin ühekordsetest sammastest peenema lõngaga koti põhjast mõne millimeetri väiksema lapi. Kinnitasin lapi niidi ja nõelaga põhja külge, jättes ühe ovaalse serva lahti. Lahtise serva kaudu saab kotipõhja tugevdust vajadusel eemaldada.

Vooder: minul oli jällegi eelnevalt vana koti vooder käepärast võtta. Kui sul seda võimalust pole, õmble vooder natuke suurema mõõtmetega kui kott ise on. Soovi korral tee voodrile väiksemaid lisataskuid telefonile jne.  Kinnita vooder koti külge. Jälgi et põhjast ei õmbleks lahtist serva kinni, mille kaudu sai tugevdust eemaldada.
Ja peakski valmis olema :D

Kui jääd hätta, võta ühendust!

3 comments:

  1. Väga kihvt kott ja nii tore on, et oled esimesena ka õpetuse kirjutanud!

    ReplyDelete
  2. Väga lahe kott ja juhend tekitab kohe soovi järgi proovida :)

    ReplyDelete